<< tagasi esilehele

Selja- ja kaelavalu

Püsiv või perioodiline seljavalu, kaelavalu või peavalu on tänapäeval laialt levinud kaebus, millele sageli kaasneb üldine väsimus ja töövõime langus. Valu põhjuseks võivad olla lülisamba funktsioonihäired või siseelundite haigused. Valu võib ilmuda ootamatult peale füüsilist pingutust või valet liigutust, võib kujuneda pikkamööda seoses rühihäirete või psühhoemotsionaalse pingega. Seljavalu ja kaelavalu võib avalduda lokaalselt või kiirguda jäsemetesse ja pea piirkonda. Lülisamba funktsioonihäirete (hüpomobiilsuse) adekvaatne ravi seisneb vastava lülisamba segmendi vabastamises käelise manipulatsiooniga.

Valu põhjused

Biomehhaanilised

Ägedad
Seljavalu või kaelavalu võib tekkida valest liigutusest - näiteks ebakorrektne keha pööre autoga tagurdamisel, ühe trepiastme vahelejätmisel trepist tõustes või laskudes, sportliku tegevuse ajal, mittevastavate raskuste tõstmisel, põrandalt sirgete põlvedega raskuste tõstmisel samaaegse selja pöördega, valest magamisasendist jne.

Kroonilised
Kaasaja inimeste eluviisile iseloomulik üha vähenev dünaamiline ja üha kasvav staatiline lülisamba koormus on sagedasemaks lihaste valulikkuse ja valu põhjuseks. Selja ja kaela kroonilised vaevused on enamasti tingitud elu jooksul kujunenud rühi ja liikumise iseärasustest, mis soodustavad lülisamba kõverdumist, vaagna asümmeetriat ja lülivaheketta kulumist. Lihaste tasakaalustamatuse kujunemist ja selja-kaelavalude teket soodustavad ka jalgade pikkuse erinevus, liikuvuse piiratus suurtes liigestes ja jalgade deformatsioonid.

Reflektoorsed

Liikumiselundkonna vaevused võivad olla tingitud ka esmasest häirest lihastes, nahas, veresoonkonnas või siseelundites, näiteks jäik õlg, mis on seotud südamehaigusega. Samuti vastupidi - lülisamba talitlushäire võib põhjustada sekundaarseid siseelundite haigusseisundeid, näiteks südamehäired (stenokardia, rütmihäired), seedehäired, menstruatsiooni-häireid.

Psühhogeensed

Psühhoemotsionaalsetel põhjustel on märkimisväärne roll pea, kaela ja seljavalu tekkes. Mistahes stress võib avalduda seljas, ilmnedes lihaspinge muutustes, lülisamba teatud tasandi liikuvuse piiratuses ja valus. Manuaalteraapia jääb edutuks, kui stressi põhjus jääb lahendamata. Kuid sekundaarse ravina võib manuaalteraapia olla efektiivne ning mõjutada patsienti ja tema psüühilist heaolu positiivselt.

© Antud materjali kasutamine ilma valdaja loata on õigusvastane